Energie pod drobnohledem
V dnešním dílu blogu se podíváme na efektivní zpracování elektřiny vyrobené naší fotovoltaickou elektrárnou.
Vzhledem k situaci, která momentálně ve světě panuje se v posledních měsících exponenciálně zvedla poptávka po fotovoltaických elektrárnách. Jak ale energii vyroubenou z fotovoltaické elektrárny využít opravdu efektivně?
Hlavním problémem fotovoltaických elektráren je fakt, že největší výrobu mají v době, kdy člověk není doma. V zásadě tak dává veškerou vyrobenou energii, kterou nedokáže spotřebovat, zadarmo do sítě, a to jen proto aby si ji zpět koupil večer, kdy už výroba není dostatečně velká, aby pokryla potřeby.
Existuje však množství řešení, pomocí kterých se dá zmírnit nebo úplně zastavit ono odevzdávání nadbytečné energie zadarmo do sítě. Dnes si popíšeme efektivní způsoby, jak uložit nebo spotřebovat co největší množství energie sami doma.
Nejlevnějším řešením je ukládání do vody. Pokud fotovoltaická elektrárna vyrábí více elektřiny, než dům spotřebuje, tak se začne žhavit topná spirála v bojleru, která z nadbytečné energie začne ohřívat vodu. Pro vás to pak znamená, že večer, kdy přijdete domů a budete si chtít dát sprchu, tak nebudete muset platit za ohřev vody. Voda bude nahřátá z energie, kterou jste vyrobili zcela zdarma.
Druhým způsobem, jak ukládat nadvýrobu z fotovoltaické elektrárny je pořídit si bateriové uložiště. Tento způsob se stal velice populárním. Jednoznačně k tomu přispívá i fakt, že na bateriová uložiště je možno čerpat dotaci v rámci Nové zelené úsporám. Oproti ukládání energie do vody, elektřinu v baterii mohu spotřebovat libovolně. Zejména pak baterii využívám během noci, kdy nesvítí slunce. Baterie dokáže udržet náš dům v chodu klidně i 3 dny, pokud budeme elektřinu z ní využívat rozumně.
Elektřinu, kterou jsme schopni pomocí solárních panelů vyrobit je ale stále tolik, že ohřeje vodu nebo nabije baterii již v ranní hodinách dne. Zbytek dne pak znovu pouštím veškerou nadvýrobu do sítě. Proto se jako třetí způsob jeví pořídit si jak ukládání energie do vody, tak ukládání elektřiny do bateriového uložiště.
I když máme bateriové uložiště a ukládáme nadvýrobu do vody, tak v letních měsících může být nadvýroba tak vysoká, že budete pouštět do sítě ještě jednou tolik elektřiny, jako dokážete spotřebovat. Proto přicházíme se čtvrtým řešením, kterým je úplné řízení nadvýroby pomocí systému chytré domácnosti. Chytrá domácnost sleduje hodnoty nadvýroby, kontroluje nabití baterie a teplotu vody v bojleru. Zároveň ale chytrá domácnost kontroluje domácí spotřebiče. Pokud nějaký ze spotřebičů čeká na spuštění a je dostatečně velká nadvýroba, tak jej chytrá domácnost spustí. Pokud máte elektromobil nebo ho plánujete do budoucna, tak určitě rádi uslyšíte, že i sním si poradíme. Pokud je nadvýroba dostatečně velká, tak jsme schopni nabíjet s ní elektromobil. V praxi to pro vás znamená, že pokud během léta necháte od rána nabíjet svůj elektromobil pouze z nadvýroby, tak se vrátíte večer příjemně překvapeni s tím, že je vaše auto plně nabito. V době, kdy není nadvýroba dostatečně velká, aby mohla uživit spotřebiče nebo nabíjet elektroauto, tak se nadvýroba ukládá do vody a bateriového uložiště.