top of page

Opomíjené funkce chytrého domu

Technologie se vyvíjí nezměrnou rychlostí. Na co bylo dříve potřeba celý tým svalovců, dnes postačí jeden stroj.

Tento pokrok se netýká pouze průmyslu, nýbrž se týká každého odvětví. Jednomu z těchto odvětví bude věnován dnešní článek. V dnešním článku se budeme věnovat domácí automatizaci. Tato automatizace se také jinak nazývá chytrá domácnost. V tomto článku si vysvětlíme, jak funguje a uvedeme si několik výhod.

Co je to chytrá domácnost?

Chytrá domácnost je pojem, který se používá pro popsání systému, který automatizuje domácnost a snižuje počet úkonů, které musí uživatel udělat, aby mohl komfortně pobývat v domě či bytě.

Jaké typy automatizací máme?

Dnes se dá již automatizovat prakticky vše, co v domě najdeme. Ideální je však přistupovat k automatizaci s mírou. Zejména se řídíme pravidlem, které říká, že máte být Vy pánem domu, a ne dům Vaším pánem.

Základní automatizace jsou automatizace topení, automatizace stínění a automatizace světel.

Když už chápeme co je to chytrá domácnost, tak se podíváme na její výhody!

Vysoká spotřeba domu trápí nejednoho z nás. My máme však řešení, jak snížit spotřebu Vašeho domu na minimum.  Chytrá domácnost dokáže sledovat, analyzovat a nakonec pracovat s energií ve Vašem domě. Největší úspory dosáhnete, pokud se rozhodnete pořídit s chytrou domácností i fotovoltaickou elektrárnu a baterii. 

Fotovoltaická elektrárna vyrábí elektrickou energii, kterou dům spotřebovává a tím se tvoří úspora. V době, kdy je výroba elektrárny největší však nikdo nebývá doma. V takovém případě se nadbytečně vyrobená energie vypustí zadarmo do sítě. Náš chytrý systém tomu ale dokáže zabránit! Jak toho dosáhneme si demonstrujeme na jednoduchém příkladu: 

reku.jpg

1. slunce svítí ideálně a fotovoltaická elektrárna vytváří přebytečnou elektřinu

2. náš chytrý systém zaznamenává vypouštění elektřiny zpět do sítě

3. systém kontroluje plnost baterie (jestliže baterie není nabitá, zahájí nabíjení baterie)

4. zkontroluje, jestli je nabité elektroauto (jestliže není, zahájí nabíjení)

5. zkontroluje, zda-li neexistuje spotřebič, který by čekal na spuštění (pokud ano, spustí jej)

6. pokud zbývá stále přebytečná energie, tak s ní začne ohřívat vodu v kotli

Další klíčovou funkcí chytrých domů je jejich bezpečnost.

Chytrý dům se o Vás jednoduše postará. Monitoruje vše od úniků vody, až po požáry.

Díky senzorům na kritických místech jsme schopni okamžitě zjistit, že Vám uniká voda. V takovém případě náš chytrý systém neprodleně uzavře hlavní uzávěr vody, začnou modře problikávat světla, hlas z reproduktoru Vám ohlásí co se děje a přijde Vám upozornění o události na Vaše mobilní zařízení.

Chytrá domácnost je připravena i na požáry. Jako senzory pro zaznamenání požáru neslouží pouze požární hlásič, který je z pravidla pouze jeden na celý dům. Jako senzory fungují i vypínače, které v sobě mají zabudovány teplotní senzory. Pokud senzory zaznamenají rychlý nárůst teploty, tak vyhlásí poplach. V takovém případě světla na stropě vyznačí cestu ven z domu, reproduktory hlasem začnou hlásit, že hoří, veškeré žaluzie vyjedou nahoru, aby neblokovaly cestu při úniku a vchodové dveře se nastaví do polohy otevřeno.

loxone svetlo.png

Pohybový senzor zabudovaný do stropního světla (zabezpečení + komfortní funkce)

Pokud se Vám do domu pokusí proniknout nezvaný host, tak odejde s nepořízenou. Chytrý dům je skvělým obráncem, který si zachovává svou eleganci. Nikde po domě nebudou viditelně rozmístěna nevkusná pohybová čidla. V našem systému jsou bezpečnostní prvky zabudovány do našich produktů. Mají tak dvojí funkci, a to zabezpečení a komfortní funkce, o kterých si povíme později. 

Zloděj se nedostane ani přes první místnost, bez toho aby byl zpozorován. Při zaznamenání pohybu je vyhlášen tichý poplach. Pokud se na něj nereaguje odstřežením domu, tak dojde k akustickému alarmu. K tomu se využívá reproduktorů. V poslední fázi se volá zodpovědná osoba či policie.

V ideálním případě však nedojde ani k tomu, že by se u Vás nevítaný host objevil. Proto má chytrý dům tajné eso v rukávu. Pomocí simulace přítomnosti se dům chová, jako by v něm někdo byl. Zloděj tak nezjistí, jestli je někdo doma nebo si užíváte dovolenou v Alpách.

RGBW - nejlepší barvy na trhu

Veškerá naše světla jsou vytvořena na principu RGBW. Díky samostatné diodě pro bílou barvu jsme schopni získat nejrůznější teploty bílé barvy. Ta dokáže mnohem přesněji simulovat sluneční záření a šetřit tak vaše oči a zpomalovat únavu.

 

Na večer naopak spustí dům světlo do odstínu mírné oranžové bez příměsí modré barvy. Tento typ světla je přirozený pro Vaše oči ve večerních hodinách. Dům Vás tak ideálně připraví ke spánku.

loxone spot.png

Vzdálený přístup

Vzdálený přístup je funkce, která zajistí, že budete vědět, co se děje u Vás doma a v okolí Vašeho domu, ať už jste kdekoliv.

Chytrý dům je napojen na vzdálený cloud. Ke cloudu je možno se připojit přes mobilní aplikaci, a to úplně zdarma. Zjistíte tak, jestli je někde rozsvícené světlo, a nebo můžete do domu pustit návštěvu. Možnosti jsou prakticky neomezené.

Pokud jste však ohledně cloudových služeb skeptičtí, tak Vás dokážeme uklidnit. Chytrý systém je možné zcela odpojit od internetu a používat jej pouze lokálně. Přijdete tak sice o funkci vzdáleného přístupu, ale Váš dům tak bude ještě bezpečnější.

loxone phone_edited_edited.png

Topení, chlazení a stínění + monitoring oken

Běžně se o topení, chlazení a stínění nemluví najednou. Pokud se však tyto funkce spojí dohromady, dojde tak k velké finanční úspoře. Díky správnému stínění v zimě je možné vytopit dům bez použití přidaných zdrojů tepla. Naopak díky správnému stínění v létě je možné dům držet v příjemných teplotách, a to bez použití klimatizace.

Občas ale pouhé stínění nestačí. V takovém případě přichází na řadu topeni či chlazení. Chytrý dům v prvních týdnech po instalaci sleduje místnosti a učí se, kolik času mu zabere vyhřátí či ochlazení na určenou teplotu. Po několika týdnech je schopný odhadnout na minuty, jak dlouho bude trvat uvést teplotu v místnosti na požadovanou teplotu. Využití popíšeme na příkladu:

Dům ví, že přicházíte v 17:00. Touto dobou má být teplota v obývacím pokoji 21 stupňů a v koupelně 25 stupňů. Ve všech místnostech je 23 stupňů. Dům díky pozorování ví, že na vytopení koupelny od 2 stupně potřebuje 20 minut. Ví také, že na ochlazení obývacího pokoje potřebuje 10 minut. V koupelně začne tedy topit 20 minut před příjezdem, v obývacím pokoji začne chladit až 10 minut před příjezdem. 

Úspora v takovém případě spočívá v tom, že dům topí či chladí pouze když je to nejvíce nutné. 

Teplotu dům dokáže stabilně a hlavně automaticky měnit i při nestandartních situacích, jako je návštěva. Více lidí produkuje více tepla, dům však automaticky teplo chladí.

Posledním bodem u topení je okenní monitoring. Nejedná se pouze o bezpečnostní prvek. Dům sleduje otevřená okna. Pokud je okno otevřené, tak netopí.

loxone hlavice.png
bottom of page